menu
Jesteś tutaj: Home / Dla Mieszkańca / Aktualności

Zaproszenie

na jesienne spotkania i warsztaty tworzenia kolaży z rodzinnych fotografii

 

Choć dziś wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z turystycznym kurortem na Półwyspie, historia Jastarni to przede wszystkim historia jego mieszkańców i mieszkanek – Astrid, Pawła, Tyberiusza, Teresy i wielu, wielu innych. Każda uliczka, rybacki dom i jego mieszkańcy mają swoją własną, niepowtarzalną opowieść. Fundacja Machina Zmian zaprasza do ich odkrycia w ramach projektu „Jastarnia. Historie znalezione na plaży” oraz udziału w jesiennych spotkaniach i warsztatach tworzenia kolaży z rodzinnych fotografii. 

 

 

 

Projekt jest kontynuacją realizowanych w 2018 roku w Jastarni Miejskich Lekcji Fotografii. W ramach tej inicjatywy mieszkańcy i mieszkanki Jastarni otworzyli_ły przed nami swoje domowe albumy i podzielili_ły się intymnymi i często wzruszającymi historiami rodzinnymi – mówi pomysłodawczyni projektów Sylwia Nikko Biernacka. To historie ludzi i miejsc, które budują tożsamość miasta i stanowią o jego wyjątkowym charakterze – przyjaznej i otwartej na drugiego człowieka, społeczności opartej na tradycjach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jastarnickie Archiwum Fotografii

 

 

 

Zapraszamy serdecznie mieszkańców i mieszkanki Jastarni do przyniesienia archiwalnych fotografii z rodzinnych albumów. Podczas spotkania fotografie zostaną zeskanowane i zarchiwizowane. Nagramy także osobiste historie, związane z bohaterami, bohaterkami - postaciami znajdującymi się na fotografii i miejscem, w którym zostało ono wykonane. Dzięki temu stworzymy miejskie archiwum fotografii i historii mówionej. Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z informacjami o tym jak pielęgnować, przechowywać i opisywać domowe archiwa fotograficzne. 

 

 

 

KIEDY? 17 października, godzina 17:00-20:00

 

 

 

GDZIE? Sala Rady Miasta w Urzędzie Miejskim w Jastarni, ul. Portowa 24

 

 

 

Spotkanie poprowadzi – Sylwia Nikko Biernacka. 

 

 

 

 

 

 

 

Tworzymy kolaże. Sklejamy historie – warsztaty

 

 

 

Na warsztatach stworzymy wspólnie kolaże fotograficzne. Nie potrzebne są umiejętności, tutaj ważne są chęci i kreatywność. Warsztat będzie okazją do pokazania fotografii z rodzinnych albumów i opowiedzenia historii związanych z jej powstaniem.  Wspólnie, przyjrzymy się zdjęciom i wybierzemy te, na których oprócz osobistej historii zapisana jest historia miasta. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się jak opowiadać w interesujący i niecodzienny sposób o przeszłości. Następnie poznają historię, techniki i rodzaje kolaży oraz najciekawsze sylwetki twórców i twórczyń zajmujących się kolażem. Na koniec stworzą własny kolaż ze zdjęć z rodzinnego archiwum oraz archiwalnych fotografii Jastarni.

 

 

 

PROSIMY O ZABRANIE ZE SOBĄ WYBRANYCH ZDJĘĆ Z RODZINNYCH ALBUMÓW

 KIEDY? 18 października, godzina 17:00-20:00

 

 

 

GDZIE? Sala Rady Miasta w Urzędzie Miejskim w Jastarni, ul. Portowa 24

 

 

 

Warsztaty poprowadzi – Sylwia Nikko Biernacka. 

 

 

 

 

 

Wernisaż wystawy fotograficznej wybranych kolaży oraz spotkanie „Jastarnia, której nie ma”

 

 

 

KIEDY? 31 października, godzina 17:00

 


Spośród stworzonych na warsztatach kolaży, 8 wybranych zostanie zaprezentowane na wernisażu kończącym projekt. Kolaże zostaną wcześniej zeskanowane i wydrukowane w formacie 100 x 70 cm oraz zaprezentowane wraz z towarzyszącymi im historiami. Każdy uczestnik i uczestniczka otrzymają także w prezencie pocztówki ze swoim kolażem w formacie 10x15 cm do wysłania rodzinie i znajomym. 

 

 

 

„Jastarnia, której nie ma”, 31 października, godzina 17:30

 

 

 

Wspólnie z lokalnym przewodnikiem, znawcą historii regionu i autorem książek Ryszardem Struckiem wyruszymy w podróż śladami dawnej Jastarni. Dowiemy się m.in. co działo się przed wojną w jastarnickim porcie, jak powstało legendarne Kino Żeglarz, gdzie w Jastarni straszy oraz kto i gdzie bawił się w mieście w minionych dekadach.

 

 

 

GDZIE? Sala Rady Miasta w Urzędzie Miejskim w Jastarni, ul. Portowa 24

 

 

 

 

 

DBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO!

 

 

 

1. Należy zachować bezpieczny dystans społeczny (2 metry) od pozostałych uczestników i uczestniczek. 
2. Konieczne jest zasłanianie ust oraz nosa.
3. Pamiętaj o higienie – myciu i zdezynfekowaniu dłoni.
4. Jeśli czujesz się źle – nie bierz udziału w wydarzeniu!

 

 

 

 

 

Projekt jest realizowany przez Fundację Machina Zmian, w partnerstwie z Urzędem Miasta Jastarnia oraz we współpracy z Kinem Żeglarz.  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2020.

 

 

 

 

 

Zapraszamy do kontaktu osobistego z Burmistrzem Miasta Jastarni i rozmowy na temat działań projektowych.

 

 

 

Tyberiusz Narkowicz, tyberiusz.narkowicz@jastarnia.pl, 604 556 128