menu

Rozbudowa przystani jachtowej w Jastarni

w ramach przedsięwzięcia pn. Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej

 

 

Gmina Jastarnia zrealizowała w ramach przedsięwzięcia pn. Rozwój oferty turystyki wodnej 
w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej projekt pn. Rozbudowa przystani jachtowej 
w Jastarni. Projekt uzyskał wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020, Osi Priorytetowej 8 Konwersja, Działania 8.4 Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 4 541 931,73 zł, z czego wkład Funduszy Europejskich to 2 682 316,46 zł.

 

Głównym celem projektu jest stworzenie sieci portów i przystani żeglarskich tworzących kompleksową ofertę turystyczną przyczyniającą się do wzmocnienia istniejących produktów kulturowych i turystycznych regionu. Cel szczegółowy to optymalizacja wykorzystania potencjału (społecznego, gospodarczego, kulturowego i krajobrazowego) Gminy Jastarnia poprzez zwiększenie liczby miejsc cumowniczych oraz podniesienie standardu oferty przystani jachtowej w miejscowości Jastarnia. Kluczowym rezultatem/efektem jest wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego 
i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne – wartość docelowa: 920 odwiedziny/rok.

Pozostałe efekty realizacji projektu to:

• poprawa jakości przestrzeni publicznych;

• utworzenie nowych i wzmocnienie istniejących produktów turystycznych;

• zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów naturalnych;

• rozwój przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych i utrzymanie istniejących miejsc pracy dzięki zwiększeniu miejsc cumowniczych prowadzących do zwiększania liczby odwiedzających turystów;

• uregulowanie i ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarach cennych przyrodniczo oraz poprawa stanu środowiska naturalnego na tych obszarach.

 

Projekt obejmował realizowane na terenie portu w Jastarni zadania:

- rozbudowę i adaptację na cele zaplecza sanitarnego przystani jachtowej istniejącego budynku gromadzenia odpadów;

- wymianę dwóch pomostów pływających w przystani jachtowej,

- rozbudowę zaplecza przystani jachtowej.

 

Kluczowym elementem projektu było zastąpienie dwóch wyeksploatowanych pomostów pływających o konstrukcji drewnianej o długościach 43,5 m i 52,5 m, dwoma nowymi. Dla projektowanych pomostów przyjęto sprawdzone w porcie w Jastarni rozwiązania oparte 
o pomosty o konstrukcji betonowej. Nowe pomosty, każdy o łącznej długości 100,0 m składają się z dwudziestometrowych pontonów szerokości 3,0 m. Pływające konstrukcje przycumowane zostały do istniejących przyczółków (pirsów) oraz ustabilizowane przez spoczywające na dnie basenu portowego ciężkie kotwice betonowe połączone z pontonami pomostu zestawem cięgien elastycznych. Do pontonów mocowane są prostopadle odnogi cumownicze tzw. Y–bomy o długościach od 6,0 m do 12,0 m. Naprzemiennie, co druga odnoga wyposażona została w pokład ułatwiający bezpieczną komunikację z pomostu na pokład jednostek pływających. Oba pomosty wyposażone są w instalacje elektryczne o napięciu 230/400 V z postumentami zasilającymi oraz punktami poboru wody umożliwiającymi wygodne cumowanie i postój łącznie 92 jachtów różnej wielkości.

W efekcie realizacji projektu uzyskano dedykowany dla odwiedzających przystań żeglarzy budynek sanitarny z siedmioma kabinami prysznicowymi, zespołami toalet damskich i męskich oraz toaletę przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową i matek z małymi dziećmi. Budynek po rozbudowie posiada 103,02 m2 powierzchni zabudowy i kubaturę 172,79 m3. Architektura budynku nawiązuje do sąsiadującego obiektu siedziby Miejskiego Zarządu Portu w Jastarni.

Ostatnim elementem projektu były zakończone we wrześniu br. prace przy zagospodarowaniu skweru po wschodniej stronie na przystani jachtowej w Jastarni. Zlecony zakres prac obejmował wykonanie odcinka nadbrzeżnego ciągu spacerowego, urządzenie zieleni, nasadzenia drzew, montaż ławek. Przy ściance przeciwsztormowej zamontowano elementy przystanku wypoczynkowego dla rowerzystów: wiatę, stół z ławami, stojaki rowerowe, stanowisko naprawcze. Wymieniono również nawierzchnie chodników na skwerze.